Cea mai mare fermă de animale sălbatice din Europa de Est, un proiect eșuat într-un „lagăr” al acestora
Prefectul județului Cluj, Maria Forna, a anunțat joi, 19 februarie a.c., că la ferma din Recea-Cristur au fost confirmate 214 animale moarte (74 bizoni, 42 bivoli, 98 căprioare și cerbi). Numărul animalelor vii, aflate într-o stare medicală gravă, este încă în curs de evaluare. Autoritățile au dispus neutralizarea cadavrelor și a resturilor de animale prin îngropare controlată, precum și evaluarea și tratarea veterinară a celor încă vii, cu obiectivul de a salva exemplarele care pot fi recuperate.
Potrivit datelor prezentate, în ultimele luni animalele au suferit în principal din cauza subnutriției, dar și a unor afecțiuni parazitare, generate de neaplicarea măsurilor sanitar-veterinare. Multe dintre exemplarele rămase în viață sunt atât de slăbite încât nu se mai pot hrăni singure.
Intervenție interinstituțională
În ultimele trei zile, prefectul a coordonat o echipă interinstituțională aflată în teren pentru a evalua situația și pentru a dispune măsuri urgente, în vederea limitării riscurilor sanitare și veterinare dincolo de perimetrul de aproximativ 450 de hectare al fermei din Recea-Cristur. La prezentarea concluziilor preliminare, prefectul a fost însoțit de conducătorii instituțiilor implicate: inspectorul-șef al Inspectoratului de Poliție Județean Cluj, comisar-șef Radu-Adrian Moșuțan, directorul Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Cluj, Ioan Bradea, directorul Agenției pentru Protecția Mediului Cluj, Grigore Pop, și directorul Sistemului de Gospodărire a Apelor Cluj, Giana Popa.
Date financiare și controale anterioare
Conform datelor APIA Cluj, în anul 2025 societatea avea înregistrate 524 de animale. În cei 12 ani de activitate, unitatea economică, ai cărei proprietari sunt cetățeni din Germania și Austria, a beneficiat de fonduri naționale și europene în valoare totală de aproximativ 10,5 milioane lei.
La controalele efectuate în aceste zile, administratorii societății nu s-au prezentat, autoritățile discutând doar cu 3–4 angajați rămași în firmă, deși la început activitatea era asigurată de aproximativ 20 de persoane. Pentru clarificarea situației personalului, prefectul a dispus un control din partea Inspectoratului Teritorial de Muncă în zilele următoare.
Un aspect deosebit de grav semnalat în cadrul conferinței este faptul că, din februarie 2026, ferma nu mai are contract cu un medic veterinar.
Pe parcursul anului 2025, în urma controalelor inopinate efectuate de DSVSA Cluj (în lunile iunie, august și noiembrie), societatea a fost sancționată contravențional cu amendă în valoare totală de 21.500 lei și cu suspendarea activității până la remedierea deficiențelor constatate.
La data de 20 ianuarie 2026, DSVSA a efectuat un nou control, constatând că deficiențele nu au fost remediate și că nu sunt respectate condițiile de bunăstare a animalelor. Societatea a fost sancționată din nou contravențional, cu amendă în valoare de 14.000 lei.
Dosar penal și costuri suportate de stat
Toate constatările autorităților au fost transmise organelor de cercetare penală, fiind deschis un dosar penal in rem la Parchetul de pe lângă Judecătoria Dej.
Situația rămâne în curs de clarificare la exploatația pe care prefectul a descris-o drept „un lagăr al animalelor sălbatice”.
Potrivit prefectului, costurile pentru gestionarea situației – evaluarea sanitară, tratamentul animalelor rămase, redistribuirea acestora în țarcuri distincte sau eventual relocarea pe alte fonduri cinegetice – vor fi suportate, cel puțin în această etapă, din resurse publice. Îngroparea animalelor pe un teren din perimetrul fermei se face cu respectarea unor condiții stricte, pentru a evita contaminarea solului sau a pânzei freatice. Deosebit de grav este faptul că cel puțin două cadavre au fost găsite în descompunere într-un pârâu de pe terenul fermei, afluent al râului Lonea.
„O situație care nu ne face cinste”
În încheiere, prefectul Maria Forna a declarat: „Este o situație regretabilă. Pentru că vorbim despre specii, ceea ce s-a întâmplat la Recea-Cristur, nouă – ca specie umană – nu ne face cinste. Vom trata cu maximă responsabilitate această problemă, pentru ca cei responsabili să fie trași la răspundere, potrivit legii.”
Dan CRIȘAN
Articolul Masacru la Recea-Cristur. Sute de animale moarte de foame în „lagărul” sălbăticiunilor din județul Cluj apare prima dată în ziarulfaclia.ro.