
Marți 17 iunie, s-au decernat premiile secțiunii Competiția Locală 2025, secțiune la a 16-a ediție deja, eveniment distinct în festival, încheiat spre miezul nopții.
32 de filme au fost înscrise în competiție, 8 fiind selectate pentru finală, juriul-Florin Șerban, Nicoleta Hâncu, Monica Lăzurean Gorgan-având, așa cum am anticipat, o misiune deloc ușoară, de care s-a achitat cu brio. Cu un plus de mulțumiri adresate Alexandrei Cengheri și lui Cristian Grindean/moderator avizat ca întotdeauna, pentru implicare în organizarea și prezentarea secțiunii,
Cotidianul Făclia și partenerul tradițional, sculptorul Ovidiu Guleș, au bifat a 8-a prezență consecutivă, desfășurată anul acesta la cinematograful Dacia din cartierul Mănăștur, o sală plină, public cald și generos.
Premiul Făclia-Ovidiu Guleș a revenit filmului Ole, regia Ambrozie Pura (n. Dej, stabilit la Cluj-Napoca și…Stavanger/Norvegia), la primul lui film și premiu.
Ole este animația care pune pe tapet, în nici 6 minute, o poveste emoționantă, legătura dintre copii și bunici, amintiri dragi, care nu se uită. Un ultim să mă ierți și un ultim te iubesc definesc afectivitatea.
Marele Premiu al Competiției Locale a revenit peliculei Concluzia, regia Vlad Bîrza; Mențiunea Specială a recompensat filmul lui Răzvan Dima, Apele în care ne scăldăm; în fine, Premiul Neobișnuit, nou în competiție, a recompensat efortul echipei filmului Posibilitățile unei evadări, regia Lehel Fazakas.
Demostene Șofron
Articolul TIFF 24 | Premiul Făclia în parteneriat cu sculptorul Ovidiu Guleș obținut de Ole! apare prima dată în ziarulfaclia.ro.