July 1, 2025

Kremlinul a declarat miercuri că interesele naţionale sunt primordiale pentru preşedintele Vladimir Putin, după ce omologul său american Donald Trump afirmase că liderul rus ‘se joacă cu focul’ atunci când refuză să se angajeze în discuţii cu Kievul pentru încetarea focului în Ucraina.

Întrebat miercuri despre afirmaţiile preşedintelui SUA, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a spus că administraţia Trump face ‘eforturi considerabile către o soluţionare paşnică’ şi că Rusia este ‘recunoscătoare pentru eforturile de mediere ale preşedintelui Trump personal’.

Însă Peskov a adăugat că însă există ‘o mulţime de nuanţe’ care trebuie să fie clarificate înainte de a se ajunge la un acord de pace.

‘Exact ca Statele Unite, Rusia are propriile interesele naţionale, care sunt mai presus de orice pentru noi şi pentru preşedintele nostru. De aceea, şi noi suntem angajaţi într-o muncă intensă, ne pregătim pentru următoarea rundă de negocieri cu partea ucraineană şi ne vom continua contactele cu americanii’, a afirmat Dmitri Peskov într-o conferinţă de presă.

Consilierul pentru politică externă de la Kremlin, Iuri Uşakov, a declarat pentru postul de televiziune public că afirmaţiile lui Donald Trump arată că acesta nu este la curent cu realităţile războiului din Ucraina.

‘Am ajuns la concluzia că Trump nu este informat suficient despre ceea ce se întâmplă în realitate în contextul confruntării ruso-ucrainene. În special, nu este informat despre frecvenţa crescută a atacurilor teroriste masive efectuate de Ucraina împotriva oraşelor paşnice ruse. Trump ştie doar ce măsuri de ripostă luăm noi’, a subliniat Uşakov miercuri.

AFP

Articolul Trump este dezinformat, susține Kremlinul apare prima dată în ziarulfaclia.ro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *