Pasionați de sporturi extreme și de adrenalină din toată țara dar și din străinătate se reunesc în acest weekend la Cluj-Napoca în cadrul celei de a șasea ediții a concursului „Trick It Up”. Evenimentul are loc în Parcul Rozelor și aduce în prim plan „rideri” care își vor demonstra talentul pe BMX, skateboard, role sau trotinetă. Practic, timp de două zile, Parcul Rozelor se transformă într-o insulă a culturii urbane pentru „good vibes”. Concurenţii clasaţi pe primele 3 locuri de la fiecare categorie vor fi premiaţi.
La concursul din acest an participă concurenți din toate orașele țării unde există infrastructură pentru practicarea acestor sporturi, însă vor fi prezenți rideri și din străinătate. Ion muncește de mai mulți ani în Spania și a ținut să fie prezent la concursul de la Cluj-Napoca. El spune că a participat și la edițiile din anii precedenți și că nu ratează astfel de evenimente. „Vin de fiecare dată cu plăcere la aceste concursuri. Pe de o parte, particip pentru adrenalină, dar cel mai important e că am posibilitatea să-mi revăd prietenii alături de care am crescut pe rampele din skatepark-uri. Noi, riderii, suntem o comunitate cu totul deosebită și de fiecare dată bucuria revederii este una specială”, spune Ion.
Printre rideri se numără și bucureșteanul David Moisescu, cunoscut pentru manevrele extrem de dificile pe care le face cu BMX-ul. Tânărul a reușit să execute pentru prima dată în România trick-uri de senzație precum triple tailwhip, backflip tailwhip, front flip, dar și al său trademark personal, bri flip — un truc inspirat din scootering.
„Trick It Up nu este doar un concurs sau un concert – este o sărbătoare a comunității urbane, un spațiu unde sportul, muzica și arta de stradă se întâlnesc natural. Toți banii strânși din taxele de înscriere sunt reinvestiți în organizarea evenimentului. Trick It Up este pentru rideri, de la rideri – și pentru toți cei care iubesc cultura străzii”, au transmis organizatorii.
Articolul Cluj-Napoca devine în weekend capitala sporturilor extreme apare prima dată în ziarulfaclia.ro.