Multiplul campion naţional Simone Tempestini îşi doreşte a şasea victorie consecutivă la Raliul Sibiului Bilstein,la care pilotul Napoca Rally Academy va concura pentru prima dată în acest sezon pe o Skoda Fabia RS, alături de copilotul Carmen Poenaru.
După abandonul din Rally di Roma Capitale, unde a fost nevoit să se retragă în urma unui incident neobişnuit (a lovit o vacă apărută pe traseu), Tempestini vine la Sibiu hotărât să îşi ia revanşa în faţa fanilor.
„Este un raliu special pentru mine şi îmi doresc să continui şirul victoriilor aici”, a declarat pilotul înaintea startului.
Din cele 43 de probe în care a luat startul în ultimii cinci ani, Tempestini a câştigat nu mai puţin de 37, reuşind să domine autoritar fiecare ediţie din 2020 şi până în prezent.
Raliul Sibiului este prima etapă de macadam din actualul sezon şi s-au înscris la start 58 de echipaje. Printre concurenţi se află şi echipaje din Italia, Turcia, Bulgaria şi Ungaria, ceea ce adaugă o dimensiune internaţională evenimentului.
Principalul adversar al lui Tempestini este coechipierul său de la Napoca Rally Academy, Norbert Maior, care va concura pe un Citroen C3 Rally2 alături de sora sa, Francesca.
Competiţia se desfăşoară pe un total de 10 probe speciale pe un total de 128 de kilometri.
Articolul Tempestini ţinteşte a şasea victorie consecutivă la Raliul Sibiului apare prima dată în ziarulfaclia.ro.