EFE
Australia şi Indonezia, care interzic accesul la reţelele sociale persoanelor cu vârsta sub 16 ani, se confruntă cu dificultăţi în garantarea restricţiilor pentru acest grup de vârstă.
Australia a constatat că un „procent semnificativ” de minori continuă să le folosească, în timp ce Jakarta acuză companiile responsabile de o cooperare redusă.
Australia interzice persoanelor cu vârsta sub 16 ani accesul la reţelele sociale începând cu 10 decembrie 2025, o reglementare de pionierat la nivel mondial care obligă platformele să verifice vârsta utilizatorilor sub ameninţarea unor amenzi de până la 49,5 milioane de dolari australienii (aproximativ 29 milioane de euro).
După trei luni de aplicare a restricţiei, un raport publicat marţi de autoritatea australiană de securitate pe Internet, eSafety, indică faptul că un „procent semnificativ” din grupul de vârstă vizat menţine conturi active sau reuşeşte să creeze altele noi în pofida restricţiilor în vigoare.
Aproape şapte din zece minori care aveau conturi pe reţelele sociale înainte de 10 decembrie 2025 continuă să fie pe platforme precum Facebook, Instagram, Snapchat sau TikTok, în timp ce aproape jumătate îşi păstrează conturile pe YouTube, conform unui sondaj eSafety realizat în rândul părinţilor de adolescenţi.
Deşi în primele săptămâni de aplicare a normei principalele reţele sociale au blocat sau şters aproximativ 4,7 milioane de conturi şi procentajul total al minorilor pe reţele a scăzut de la 49,7% la 31,3%, mulţi minori nu au fost încă eliminaţi de pe platforme, avertizează raportul.
Motivul cel mai frecvent pentru care rămân activi pe reţele este că nu li s-a solicitat încă verificarea vârstei.
Raportul autorităţii de reglementare australiene identifică deficienţe structurale care facilitează evitarea restricţiei, precum faptul că minorilor li se permite să îşi modifice vârsta declarată, repetarea încercărilor de verificare sau înregistrarea cu date false fără verificări suplimentare.
Urmând exemplul Australiei într-o tendinţă la care şi-au anunţat intenţia să se alăture ţări precum Spania, Indonezia a devenit sâmbătă prima ţară din Asia de Sud-Est care a restricţionat accesul minorilor cu vârsta sub 16 ani la reţelele sociale.
Ţara din Asia de Sud-Est a îndemnat marţi Meta şi Google să înceapă să aplice modificările necesare în reglementările lor pentru a asigura aplicarea interdicţiei.
Ministrul comunicaţiilor şi afacerilor digitale din Indonezia, Meutya Hafid, a spus că aceste două companii nu s-au conformat dispoziţiilor noilor reglementări.
Vineri, cu o zi înainte ca reglementarea să intre în vigoare, Hafid a menţionat deja că platformele menţionate nu informaseră despre paşii pe care îi vor urma în această privinţă.
Ea a subliniat marţi că s-au emis, de asemenea, notificări pentru TikTok şi Roblox deoarece acestea „nu respectă încă pe deplin” reglementarea.
Articolul Lupta cu morile de vânt. Australia şi Indonezia se confruntă cu dificultăţi în aplicarea interdicţiei pe reţelele sociale apare prima dată în ziarulfaclia.ro.