Pensionarii trebuie şi merită să primească din partea statului român tot ceea ce statul poate face pentru ei, nu voi spune vreodată că o pensie este prea mare sau prea mică, iar în cursul negocierilor privind măsurile fiscale am încercat să ducem acest prag de la care se va plăti CASS cât mai mult peste nivelul mediu, a declarat ministrul propus al Muncii, Florin Manole, după audieri.
„Discursul Partidului Social Democrat în ultima lună şi pe parcursul negocierilor a fost că vom proteja în acest moment dificil puterea de cumpărare a cetăţenilor cu venituri mici şi medii. Având în vedere că nivelul pensiei medii în România este la aproape 3.000 de lei, puţin sub 3.000 de lei, am încercat să ducem în cursul acestor negocieri acest prag cât mai mult peste nivelul mediu. S-a agreat politic în coaliţie nivelul de 4.000 de lei. Ceea ce este extrem de important de spus pentru toţi pensionarii din România, cu atât mai mult pentru cei care câştigă peste 4.000 lei, este că această măsură se referă la sumele de peste 4.000 de lei, adică nu se aplică acest calcul şi bazei de sub 4.000 lei. Pensiile în România trebuie să crească constant. Partidul Social Democrat a făcut asta de câte ori a putut şi a avut instrumentele să o facă, politice, administrative şi bugetare. Nu aş putea să spun vreodată că o pensie este mare sau mică, pentru că cei care au muncit în această ţară merită tot ceea ce poate să facă la rândul său statul pentru ei”, a afirmat Manole. Întrebat de când se va aplica contribuţia, el a precizat că această decizie va fi asumată de Guvern şi comunicată public. În ceea ce priveşte o eventuală indexare a pensiilor, dacă bugetul României mai permite o astfel de măsură, viitorul ministru a susţinut că aceasta este o „decizie care va trebui să fie luată în următoarea perioadă de către Guvern”.
„În primul rând, bugetul va trebui să arate mai bine după ce Guvernul va lua toate măsurile pe care le poate lua pentru a reduce cheltuielile statului şi pentru a încerca să facă pe cât posibil cât mai multe economii şi există foarte multe măsuri în programul de guvernare, evident nu doar pe domeniul muncă, ci pe toate domeniile, prin care încercăm să reducem cheltuielile statului acolo unde există excese, lucruri care trebuie şi care pot fi corectate, fără însă a afecta, încă o dată, pe cei care au venituri mici şi medii în această ţară. Încă odată: pensia medie este un indicator calculat ca atare şi nu pot să fac această evaluare apropo de pensii (ce înseamnă o pensie mare – n. r.). Sigur că pensiile care depăşesc anumite cuantumuri şi care nu sunt bazate pe contributivitate fac şi obiectul atenţiei publice şi obiectul atenţiei Guvernului”, a susţinut el.
Referitor la pensiile speciale, Florin Manole a arătat că acestea sunt pensii aflate „în reglementarea unui minister sau altul şi evident că acele ministere vor trebui să facă reformele în consecinţă’.Pentru pensiile speciale, nu pot să răspund pentru alte ministere, dar în virtutea solidarităţii între membrii Guvernului vom coopera ca să avem această reformă cât mai repede”, a dat el asigurări. Referitor la ”mica recalculare” a pensiilor, ministrul propus a admis că este o reformă în curs şi că în mare parte este rezolvată”.
Articolul Despre contribuția la Sănătate în dreptul pensionarilor apare prima dată în ziarulfaclia.ro.