
Social democrații clujeni și-au desemnat, vineri, candidatul la funcția de primar la Cluj-Napoca. Potrivit informațiilor obținute de Făclia, în cursa pentru al doilea cel mare oraș al țării va intra fostul parlamentar și ministru Aurelia Cristea.
Făclia nu a reușit să o contacteze pe Aurelia Cristea, însă candidatura a fost validată de Biroul Politic Județean al PSD.
Cristea este autorea „Legii Antifumat” și a fost membru PSD din 1996 până în 2017. Ea a fost premiată de Organizaţia Mondială a Sănătăţii pentru adoptarea în România a Legii Antifumat. Premiul World No Tabacco Day 2016 i-a fost înmânat la Bruxelles în cadrul unei recepţii a OMS organizată cu ocazia Zilei Mondiale fără tutun. OMS a transmis atunci că premiul reprezintă practic recunoaşterea contribuţiei pe care Aurelia Cristea a avut-o în dezvoltarea şi implementarea de politici de control a consumului de tutun, în concordanţă cu Convenţia Cadru privind Controlul Tutunului.
Aurelia Cristea a fost parlamentar din partea PSD şi ministru pentru Dialog Social.