April 21, 2026

AFP

O serie de explozii au avut loc luni dimineaţă în centrul Kievului, au relatat jurnalişti ai AFP, autorităţile vorbind despre un atac rar, în plină zi, al dronelor ruseşti asupra capitalei ucrainene.

„Resturi de dronă au căzut în centrul oraşului”, fără a provoca victime, a declarat primarul Vitali Kliciko.
Forţele aeriene au raportat pe Telegram că au fost lansate mai multe grupuri de drone de luptă şi cel puţin o rachetă.

Conform canalelor Telegram afiliate armatei ucrainene, apărarea antiaeriană a doborât două rachete de croazieră care atacau capitala.

Acesta este un atac rar în plină zi asupra Kievului, un oraş cu aproximativ trei milioane de locuitori, care a fost frecvent vizat pe timp de noapte de Rusia de la începutul invaziei sale din februarie 2022.

 

Articolul Explozii la Kiev în timpul unui rar atac aerian rusesc în plină zi apare prima dată în ziarulfaclia.ro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *