April 16, 2026

EFE

Rusia nu l-a felicitat pe Peter Magyar, liderul partidului de opoziţie Tisza, cu victoria în alegerile parlamentare de duminică în Ungaria, dar şi-a exprimat disponibilitatea de a continua contactele cu această ţară europeană, potrivit unui anunţ făcut de Kremlin marți după-amiază.

„Nu transmitem felicitări ţărilor neprietenoase, iar Ungaria este o ţară neprietenoasă, deoarece susţine sancţiunile care ne-au fost impuse” de Occident, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de agenţia de presă Interfax.

Când a fost întrebat dacă aceasta înseamnă că Moscova a fost prietenă exclusiv cu Viktor Orban, Peskov a răspuns că „partea rusă a purtat un dialog cu el”.

Dmitri Peskov a adăugat că Rusia rămâne deschisă dialogului cu Ungaria, dar aşteaptă să vadă „care va fi linia generală a noului guvern”. „Este greu de spus dacă va rămâne pragmatică sau se va politiza”, a remarcat el.

Cu puţin timp înainte, în primul său comentariu privind alegerile din Ungaria, Kremlinul se arătase dispus să continue contactele pragmatice cu Budapesta, în pofida înfrângerii în alegerile de duminică a aliatului său Viktor Orban, care blocase sprijinul pentru Ucraina şi noul pachet de sancţiuni europene împotriva Rusiei.

„Ungaria şi-a făcut alegerea. O respectăm”, declarase Peskov.

În primul său discurs după confirmarea victoriei sale zdrobitoare, Magyar a promis că, sub guvernarea sa, această ţară din Europa Centrală va fi „un aliat puternic al Uniunii Europene şi al NATO”.

Marţi, Kremlinul a adoptat o atitudine precaută în faţa declaraţiilor de luni ale lui Peter Magyar. El „face multe declaraţii şi conferinţe de presă. Să aşteptăm formarea noului guvern şi primele măsuri concrete”, a declarat Peskov, explicând că „în politică, una e când nu ţi-ai asumat încă rolul de lider şi poţi face declaraţii, dar odată ce îţi asumi acest rol, apar alte înţelegeri, să zicem, mai pragmatice”.

După câştigarea alegerilor, Magyar a declarat că nu îl va suna primul pe preşedintele rus, Vladimir Putin, dar că va răspunde la telefon dacă acesta îl va suna.

„Dacă ar fi să vorbim, i-aş cere ca, după patru ani, să pună capăt crimelor şi acestui război” (în Ucraina), a spus el.
După anunţul rezultatelor alegerilor, mulţi susţinători ai lui Magyar scandau pe străzile Ungariei „Ruşilor, plecaţi acasă!”, din cauza relaţiei strânse dintre prim-ministrul învins Viktor Orban şi autorităţile ruse.
Se aşteaptă ca guvernul Magyar să fie mai pro-european decât cel al predecesorului său şi să înceteze să mai blocheze politicile UE în favoarea Ucrainei, ţară invadată de Rusia din 2022.
În ultimele luni, fricţiunile dintre Kiev şi Budapesta s-au intensificat din cauza poziţiei proruse a Ungariei şi a conductei de petrol Drujba, care alimentează Ungaria cu petrol din Rusia. Kievul susţine că tronsonul ucrainean al conductei a fost avariat de un bombardament rusesc, Ungaria şi Slovacia, care de asemenea primeşte petrol din această conductă, susţin că Ucraina tergiversează reparaţiile.

MAE francez: Putin şi-a pierdut „calul troian” în UE odată cu înfrângerea lui Orban

Vladimir Putin „şi-a pierdut calul troian în Uniunea Europeană” odată cu înfrângerea premierului în exerciţiu Viktor Orban în Ungaria, a declarat marţi ministrul de externe francez, Jean-Noel Barrot, făcând apel către liderul conservator al formaţiunii de opoziţie Tisza, Peter Magyar, al cărui partid a câştigat alegerile legislative de duminică, să ridice veto-ul ungar asupra ajutorului destinat Ucrainei, potrivit AFP.

„Este o înfrângere pentru Viktor Orban, este o înfrângere şi pentru un anumit număr dintre susţinătorii săi din mişcarea reacţionară internaţională, în frunte cu Vladimir Putin, care astfel îşi pierde calul troian în Uniunea Europeană”, a declarat Jean-Noel Barrot la postul de radio RFI.

„Ceea ce aşteptăm” de la succesorul său, Peter Magyar, „este să facă ceea ce a spus, să reconstruiască o serie de piloni ai statului de drept pe care Viktor Orban i-a demontat, să readucă Ungaria la locul ei în concertul naţiunilor europene şi să ridice o serie de veto-uri impuse fără nicio justificare”, a adăugat ministrul.

„Referindu-ne la sprijinul pentru Ucraina, politica pe care o ducea el (Viktor Orban) constituia un obstacol şi este un fapt îmbucurător că acesta poate fi ridicat”, a adăugat şeful diplomaţiei franceze, referindu-se la veto-urile la care premierul ungar a recurs periodic împotriva iniţiativelor UE pentru a ajuta ţara invadată de Rusia.

De la revenirea sa în fruntea guvernului în 2010, Viktor Orban a avut numeroase ciocniri cu Comisia Europeană, care i-a reproşat că nu mai respectă tratatele semnate de Ungaria la momentul aderării sale în 2004.

O derivă ce a subminat statul de drept şi libertăţile individuale, care a căpătat o nouă dimensiune de când Budapesta începuse să blocheze politica comunitară vizând acordarea de ajutor Ucrainei după invazia declanşată de Rusia în februarie 2022.

Ungaria cultivă relaţii bune cu puteri care vor să slăbească blocul comunitar, precum Statele Unite sub Donald Trump, China şi Rusia, de la care continuă să cumpere hidrocarburi.

În ceea ce priveşte Moscova, unele media au publicat extrase dintr-o serie de convorbiri telefonice care demonstrează sprijinul acordat de ministrul de externe ungar în exerciţiu, Peter Szijjarto, omologului său rus, Serghei Lavrov, căruia îi transmitea informaţii despre discuţiile instituţiilor de la Bruxelles, inclusiv referitor la Ucraina.

Zelenski promite că oleoductul care alimentează cu petrol Ungaria va fi reparat până „sfârşitul lunii aprilie”

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a promis marţi în cadrul vizitei sale la Berlin repararea oleoductului Drujba, care alimentează cu petrol Ungaria şi al cărui tronson care traversează vestul Ucrainei a fost avariat în luna ianuarie în urma unui atac rusesc, potrivit AFP.

„Referitor la oleoduct, aşa cum am promis, până la sfârşitul lunii aprilie acesta va fi reparat, nu complet, dar suficient cât să funcţioneze”, a declarat Zelenski, exprimându-şi speranţa că, în schimb, Budapesta va debloca împrumutul european de 90 de miliarde de euro destinat Kievului.

Repararea acestei conducte s-a aflat în centrul unei încleştări în ultimele luni între Ucraina şi Ungaria, al cărui premier Viktor Orban a înregistrat o înfrângere zdrobitoare în alegerile legislative de duminică.

Articolul Kremlinul nu l-a felicitat pe Peter Magyar cu victoria în alegeri, afirmând că Ungaria este o „ţară neprietenoasă” apare prima dată în ziarulfaclia.ro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *