April 15, 2026

Sute de personalităţi din industria cinematografică americană, inclusiv numeroase vedete de la Hollywood, au semnat o scrisoare deschisă prin care se opun achiziţiei Warner Bros. Discovery de către Paramount Skydance, transmite AFP.

De la actori precum Jane Fonda şi Joaquin Phoenix şi regizori ca J.J. Abrams şi Denis Villeneuve, peste o mie de persoane au semnat scrisoarea prin care se opun fuziunii a două studiouri majore de la Hollywood.

„Această tranzacţie ar consolida şi mai mult un peisaj media deja extrem de concentrat şi ar reduce concurenţa”, se arată în scrisoare, semnată, de asemenea, de regizorul francez Bertrand Bonello.

„Rezultatul, mai puţine oportunităţi pentru creatori, mai puţine locuri de muncă în întregul ecosistem de producţie, costuri mai mari şi mai puţine opţiuni pentru publicul din Statele Unite şi din întreaga lume”, potrivit scrisorii.

Paramount Skydance a reuşit să depăşească Netflix în negocierile pentru achiziţie şi va prelua controlul asupra Warner Bros. Discovery („Harry Potter”, „Stăpânul Inelelor”, „Urzeala Tronurilor”…) dacă autorităţile americane din domeniul concurenţei aprobă tranzacţia.

„Această fuziune ar reduce numărul studiourilor majore din SUA la doar patru”, avertizează textul.
Paramount Skydance, ai cărei directori au legături strânse cu administraţia preşedintelui Donald Trump, potrivit AFP,

încearcă să liniştească publicul. „Ne-am exprimat clar angajamentul de a creşte producţia la minimum 30 de filme de înaltă calitate pe an, toate urmând să fie lansate în cinematografe”, a declarat compania într-un comunicat de presă emis luni.

Articolul Vedete de la Hollywood se opun preluării Warner Bros. de către Paramount Skydance apare prima dată în ziarulfaclia.ro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *