February 13, 2026

 

Prin înlăturarea celor mai importanți generali ai săi, Xi Jinping și-a asigurat controlul absolut, dar a golit totodată structura de comandă care se pregătește pentru un posibil război pentru Taiwan, relatează Chris Buckley.

Liderul Chinei, Xi Jinping, a spus că marile pericole și marile oportunități sosesc adesea împreună. Acest lucru este cu atât mai adevărat pentru el acum, după ce a eviscerat comandamentul superior al armatei chineze, lăsând un gol pe care se așteaptă să-l umple cu o nouă generație de loialiști aleși pe sprânceană.

Epurarea generalului de top al Chinei, Zhang Youxia a fost o demonstrație uluitoare a dominației autocratice a lui Xi asupra armatei — sursa supremă de putere pentru liderii chinezi. Însă eliminarea conducerii Armatei Populare de Eliberare complică și ambiția de lungă durată a lui Xi de a aduce Taiwanul sub controlul Beijingului, prin forță dacă va considera necesar.

O preocupare presantă pentru Xi va fi modul în care aceste zguduiri afectează pragul anului 2027 pe care l-a stabilit pentru modernizarea armatei și, de asemenea — potrivit unor oficiali americani din domeniul informațiilor — pentru dobândirea capacității de a invada cu succes Taiwanul.

Înlăturarea rapidă de către Xi a generalului Zhang și a unui alt comandant de rang înalt, gen. Liu Zhenli, acuzați de „încălcări grave ale disciplinei și ale legii”, îi oferă practic mână liberă să aleagă o nouă cohortă de comandanți. Zeci de generali și amirali au fost reținuți sau au dispărut în ultimii trei ani.

„Xi a curățat masa”, a scris într-un e-mail John Culver, fost analist al Agenției Centrale de Informații, care este acum senior fellow nerezident la Brookings Institution.

„A încercat reforme incrementale, având în mare parte încredere că Armata va gestiona treburile militare”, a scris el. „Până anul trecut, a concluzionat că acestea au eșuat. Urmează ceva cu totul nou.”

Dar Xi va avea probabil nevoie de ani pentru a cultiva o nouă generație de ofițeri mai tineri în care să poată avea încredere. Întârzierea și perturbarea rezultate ar putea da înapoi obiectivele militare ale lui Xi și i-ar putea submina încrederea că Armata Populară de Eliberare va fi capabilă să subjuge Taiwanul în anii următori, au spus unii experți.

Deja, turbulențele par să încetinească avântul armatei, a argumentat Culver, observând că unele exerciții publice care au loc în fiecare an par să fi fost amânate. În viziunea lui Culver, liderul chinez ar putea deveni mai ezitant, nu mai beligerant, în privința Taiwanului.

„Pentru Xi Jinping”, a spus Culver, „Taiwanul este o criză pe care trebuie să o evite, nu o oportunitate pe care vrea să o exploateze.”

Absențele de la vârful comandamentului militar îi prezintă lui Xi o alegere care va modela perspectivele unui război pentru Taiwan. Ce ofițeri promovează și cât de mult are încredere în ei ar putea defini modul în care un comandament superior chinez reconstruit va naviga într-o viitoare criză, au spus experții.

 

Pericolul, spun unii analiști, este că noii comandanți ar putea să nu aibă încrederea și autoritatea necesare pentru a-i oferi lui Xi evaluări militare sincere.

„Dacă Xi Jinping primește sfaturi proaste, dacă calculează greșit pentru că are lingușitori care îi spun ce vrea să audă, nu ce are nevoie să audă, acesta este riscul numărul unu”, a spus Drew Thompson, fost oficial al Pentagonului care l-a găzduit pe generalul Zhang și alți ofițeri superiori chinezi într-o vizită în Statele Unite în 2012.

Generalul Zhang părea deosebit de apropiat de Xi. Ambii sunt fii ai unor comandanți revoluționari ai armatei care luptaseră unul alături de celălalt. Xi l-a promovat pe generalul Zhang, făcându-l un aliat în eforturile sale de a curăța și remodela armata într-o forță a secolului XXI. L-a păstrat ca vicepreședinte al Comisiei Militare Centrale în 2022, chiar și după vârsta de pensionare, și l-a promovat ca cel mai înalt comandant cu normă întreagă al Chinei.

Public, generalul Zhang a fost un apărător ferm al misiunii centrale a lui Xi de a aduce Taiwanul sub suveranitatea Beijingului. Când s-a întâlnit cu oficiali americani în 2024 a trasat o linie dură, a spus Sarah Beran, care a participat la întâlnire ca director senior pentru Afaceri privind China și Taiwanul la Consiliul Național de Securitate.

El a transmis un „avertisment clar privind Taiwanul și o încadrare defensivă a consolidării militare chineze: China nu căuta o confruntare cu Statele Unite, dar dacă S.U.A. ar începe una, China ar lupta până la capăt”, a scris într-un e-mail doamna Beran, care este acum partener la Macro Advisory Partners.

 

Ce l-a determinat pe Xi să acționeze împotriva celor doi generali rămâne neclar. Un editorial din ziarul armatei chineze indica faptul că aceștia erau acuzați de corupție și de subminarea comenzii lui Xi, dar nu oferea detalii. O asemenea formulare sugera că ruptura dintre Xi și generalul Zhang ar fi putut implica dezacorduri sau fricțiuni privind modul de implementare a obiectivelor lui Xi, au spus unii analiști.

Generalul Zhang supraveghea operațiunile în calitate de vicepreședinte senior al Comisiei Militare Centrale, în timp ce generalul Liu, ca șef al Departamentului Statului Major Comun, era profund implicat în planificarea exercițiilor și operațiunilor.

Căderea lor simultană, pe acuzații identice, sugera că Xi i-ar fi putut vedea ca acționând în cârdășie împotriva lui, a spus Thompson, fostul oficial al Pentagonului, care este acum senior fellow la S. Rajaratnam School of International Studies de la Universitatea Tehnologică Nanyang din Singapore.

În cercul interior al lui Xi, „micile afronturi pot deveni mari”, a spus Thompson. „Dacă Xi Jinping era sensibil la dezacordurile pe care le avea cu Zhang Youxia, atunci chiar și diferențe destul de mici ar fi putut fi amplificate într-o amenințare sau o insultă în mintea lui Xi.”

Prin înlăturrarea unei părți atât de mari a conducerii militare anterioare a Chinei, Xi a arătat că vrea să construiască o nouă generație de generali neatinși de eșecurile pe care le vede la predecesorii lor. Există deja semne că această tranziție este în mișcare. În decembrie, el a numit noi comandanți în două teatre, inclusiv în Regiunea Militară de Est, responsabilă pentru operațiunile din jurul Taiwanului.

La puțin peste o săptămână după aceste numiri, Regiunea de Est a desfășurat două zile de exerciții amenințătoare în jurul Taiwanului. Xi pare să vrea să demonstreze că, în pofida întregului haos din comandamentul militar, ar fi o greșeală să se creadă că Armata Populară de Eliberare nu poate lupta dacă el îi ordonă acest lucru.

Chiar și în starea sa politică rănită, armata chineză ar fi probabil pregătită să desfășoare operațiuni, a spus David Finkelstein, Distinguished Research Fellow și expert în armata chineză la CNA, o organizație de cercetare din Arlington, Virginia. Pregătirea campaniilor militare și a exercițiilor este responsabilitatea comandamentelor regionale de teatru întrunit, izolând cel puțin parțial aceste pregătiri de zguduiri la Beijing, a spus el într-un interviu.

„Cei din Taiwan trebuie să pornească de la premisa că trebuie să facă ceea ce trebuie pentru propria lor apărare națională și să nu o lege de evoluțiile politice din Zhongnanhai”, a spus Finkelstein, referindu-se la sediul Partidului Comunist Chinez din Beijing.

 

 

AUTOR

 

Chris Buckley este corespondentul-șef pentru China al The Times, relatează despre China și Taiwan din Taipei, concentrându-se pe politică, schimbări sociale și probleme de securitate și militare.

Articolul Epurările militare ale lui Xi i-ar putea complică ambițiile lui legate de Taiwan apare prima dată în ziarulfaclia.ro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *