
De ziua Sfântului Nicolae, Colegiul Național „George Barițiu” Cluj-Napoca, Liceul Greco-Catolic „Inochentie Micu”, în parteneriat cu Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Universitatea „Babeș-Bolyai” au organizat, la Casino – Centru de Cultură Urbană Cluj, Gala caritabilă „Împreună pentru o lume mai bună”. Elevii celor două unități de învățământ au organizat un târg caritabil cu decorațiuni specifice sărbătorilor de Crăciun. Sumele obținute în cadrul târgului au fost strânse cu scopul de a fi donate Institutului Oncologic „Prof. Dr. Ion Chiricuță” (IOCN) din Cluj-Napoca pentru copiii internați la Secția de pediatrie oncologică.
Inițiatoarele evenimentului caritabil sunt prof. înv. primar Anisia Jucan, Carmen Lazaruc de la Colegiul Național „George Barițiu” și Diana Mocan de la Liceul Teologic Greco-Catolic „Inochentie Micu”. Reprezentanții Colegiului Național „George Barițiu” au mulțumit pe pagina de socializare a instituției tuturor participanților, numindu-i dăruitori de speranță: „Mulțumiri aleșilor invitați și tuturor celor implicați (autorități, dascăli, elevi, părinți) ca participanți în program sau/și dăruitori de speranță! Împreună ne-am sprijinit să dăm consistență lumii și umanității, să îl aducem pe Sf. Nicolae pentru cel mai mare dar – reaprinderea licăririi de viață în ochii copiilor din secția „Oncopediatrie” a Institutului Oncologic Cluj, pe care îi veghează cu atâta dăruire o barițistă, dna dr. Rodica Cosnarovici!”
La rândul lor, reprezentanții Colegiul Național „George Barițiu” au subliniat importanța generozității: „Parafrazandu-l pe Papa Francisc bradul de Crăciun suntem noi, de fiecare dată când rezistăm furtunilor şi greutăţilor vieţii. Globurile bradului suntem noi, de fiecare dată când ne împodobim sufletul în culorile celor mai frumoase calităţi. Luminiţele de Crăciun suntem noi, oricând luminăm drumul celorlalţi cu bunătate, iubire, răbdare şi generozitate”.
La evenimentul caritabil a participat și inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Cluj, Marinela Marc, care a apreciat inițiativa. „I-am felicitat azi pe elevii participanți la eveniment și pe cadrele didactice care i-au pregătit, pentru că este foarte important să cultivăm la copii generozitatea, altruismul, grija pentru cei aflați în dificultate, valori umane importante pentru creșterea unei societăți sănătoase!”, a transmis Marinela Marc, pe pagina sa de socializare.
Cu acest prilej, inspectorul școlar general a amintit și despre dăruirea cadrelor didactice care continuă școala cu elevii internați la Institutul Oncologic „Prof. Dr. Ion Chiricuță” din Cluj-Napoca: „Ne bucurăm că vom aduce bucurie în sufletele acestor copii internați, care, grație eforturilor unor cadre didactice cu suflet mare își continuă școala în spital, în cadrul proiectului derulat de Inspectoratul Școlar Județean Cluj „Voluntari pentru educație”, un proiect unic la nivel național”.
sursă foto: pagina socializare Colegiul Național „George Barițiu”
Tia SÎRCA