Cadrele medicale de la Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal Cluj-Napoca au realizat marți, 17 iunie 2025, cel de-al 50-lea transplant renal din acest an, oferind o nouă șansă la viață unui pacient care a așteptat acest moment după 13 ani de dializă. Anunțul a fost făcut pe pagina de socializare de către medicul primar urolog de la Institutul Clinic de Urologie si Transplant Renal (ICUTR) Cluj-Napoca, conf. univ. dr. Florin Elec.
Medicul a precizat că această intervenție este mai mult decât o performanță medicală și că este un simbol al solidarității și al speranței. Acesta a mulțumit tuturor celor implicați în realizarea cu succes a celui de-al 50- lea transplant renal: „Mulțumim echipelor medicale din spitalele județene care au contribuit la procesul de donare. Familiilor și aparținătorilor care, în momente de profundă durere, au făcut un gest de o generozitate extraordinară și au spus Da donării de organe. Și nu în ultimul rând, colectivului ICUTR – medici, asistente, infirmiere pentru profesionalism, dedicare și empatie. Fiecare transplant înseamnă o viață recâștigată. În spatele fiecărei vieți salvate se află o echipă, un donator și o alegere profund umană.”, a fost mesajul medicului conf. univ. dr. Florin Elec.
Mulțimiri și recunoștință din partea pacienților
La anunțul medicului conf. univ. dr. Florin Elec despre realizarea transplantul renal cu numărul 50 au fost postate zeci de mulțumiri venite mai ales din partea foștilor pacienți ICUTR Cluj-Napoca. Astfel, o pacientă tânără din Alba Iulia, operată și îngrijită de cadrele medicale clujene în urmă cu o lună, le-a mulțumit acestora numindu-i îngerii României: „Vă mulțumesc personal pentru ceea ce ați făcut pentru mine. Acum o lună am suferit o intervenție de nefrectomie dreaptă! Mulțumesc întregii echipe, medici, anesteziști, asistenți, infirmieri ! Sănătate și bucurii să aveți cu toții!! Sunteți cei mai buni, îngeri ai României pentru ceea ce faceți, mai ales pentru cei ca noi în suferință! Stimă și prețuire!”. De asemenea, o fostă pacientă mai în vârstă, din București, a felicitat echipa medicală clujeană și pe medicul Elec: „Felicitări domnului prof. Elec Florin și echipei de medici pe care o conduce. De 13 ani am un transplant făcut de domnul prof. Elec Florin. Multă sănătate și bunul Dumnezeu să aibă grijă de familia frumoasă pe care o are. Doamne ajută! Un om deosebit cu un suflet mare.”.
Tia SÎRCA
Articolul Îngerii în halate albe de la ICUTR Cluj, la al 50 -lea transplant renal apare prima dată în ziarulfaclia.ro.