July 8, 2025

Cea de-a treia zi a Sports Festival 2025 a oferit meciul demonstrativ ”Ronaldinho & Friends – Team România”, disputat cu sala plină, într-o atmosferă de excepție, în BTarena din Cluj-Napoca. Partida s-a încheiat spectaculos, cu scorul de 12–12, dar dincolo de rezultat, publicul a trăit un adevărat regal fotbalistic, oferit de unii dintre cei mai iubiți jucători ai lumii. Ronaldinho (45 de ani), fost Balon de Aur, a fost acompaniat de staruri precum Robert Pires, Adriano, Marco Materazzi, Wesley Sneijder, Jens Lehmann, Ricardinho, Kevin Kurányi și Cristian Zaccardo, sub conducerea antrenorului Felix Luz.

De partea cealaltă, echipa României i-a reunit pe Eric de Oliveira, Mirel Rădoi, Adrian Mutu, Bogdan Lobonț, Răzvan Raț, Cosmin Contra, Adrian Ilie, Alexandru Chipciu și Florin Cernat, coordonați de pe margine de Ioan Ovidiu Sabău. Meciul s-a jucat în format 5+1, cu două reprize a câte 30 de minute și o pauză de 20 de minute.

La conferința de presă organizată în deschiderea meciului, marele fost fotbalist Brazilian Ronaldinho a declarat că dacă ar fi să aleagă cel mai mare fotbalist al tuturor timpurilor dintre Pele şi Maradona, i-ar alege pe amândoi, dar că, totuşi, fiind şi el brazilian, ar opta pentru Pele.

„Amândoi sunt mari idoli, fiind inegalabili. Evident, brazilian fiind, tind să spun că Pele, însă fiecare a avut magia lui”, a afirmat Ronaldinho.

El a mai spus că se simte ca acasă la Cluj, unde a fost primit cu multă căldură şi unde speră să revină.

„Sunt fericit că am venit la Cluj şi încântat. E o plăcere enormă, am fost primit cu braţele deschise. Fotbalul continuă magic, sunt jucători care îl fac magic şi care vor duce mai departe magia acestui sport. Sunt fericit că sunt atâţia copii care nu m-au văzut jucând şi care se bucură. Mă simt recunoscător că am fost admirat de atâta lume, nu mă gândeam că voi ajunge aici, atât de departe de casă”, a adăugat Ronaldinho.

El a fost însoţit la conferinţa de presă şi de doi foşti internaţionali români, Adrian Mutu şi Cosmin Contra.

Adrian Mutu: ”Mă bucur mult să fiu din nou aici. Am mai participat la evenimentul cu Generația de Aur și Barcelona Legends – a fost extraordinar. Ce se întâmplă la Sports Festival este unic. Văd familii întregi pe străzi, copii care se bucură de mișcare. E important să avem astfel de evenimente anual. Sper să se repete, pentru copii și pentru fanii sportului.”

Anunțul serii: Sports Festival va găzdui meciul oficial de retragere al Simonei Halep

 

Prezentă la meciul demonstrativ, Simona Halep a luat cuvântul la finalul evenimentului pentru a face anunțul serii: ”O să vă bucure ce urmează să vă spun. La anul mi-aș dori să sărbătorim împreună retragerea mea. Va fi un moment emoționant și vă aștept să fim împreună la poate cel mai important moment din viața mea. Vă simt lipsa și vă mulțumesc din suflet pentru toată susținerea din cariera mea.”

Meciul oficial de retragere al Simonei Halep va avea loc sâmbătă, 13 iunie, în cadrul Sports Festival 2026, programat pentru perioada 11–14 iunie.

Articolul Magia lui Ronaldinho a cucerit Clujul apare prima dată în ziarulfaclia.ro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *