April 18, 2026

Așa cum au anunțat anterior, că vor picheta zilnic Ministerul Educației și Cercetării, zeci de profesori nemulțumiți de măsurile luate de guvernul Ilie Bolojan în domeniul educației au protestat pentru a doua zi la rând, în fața sediului MEC joi, 31 iulie 2025, cerând demisia ministrului Daniel David. La rândul său, ministru educației a motivat că noile măsuri, deși nu sunt dorite, sunt necesare, pentru a putea proteja din toamnă salariile și bursele.

Sindicaliștii din învățământul preuniversitar protestează împotriva majorării normei didactice cu două ore, care, consideră ei, va plasa România peste media înregistrată la nivel european. De asemenea, profesorii sunt nemulțumiți față de creșterea numărului de elevi la clasă care, spun ei, va aduce deservicii atât actului didactic, cât și beneficiarilor primari ai educației. Aceștia mai atrag atenția asupra faptului că aglomerarea claselor va conduce la o scădere a rezultatelor elevilor, inclusiv la evaluările internaționale. În fața sediului MEC din capitală, unul dintre reprezentanții Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, prezent la protest, l-a criticat pe ministru Daniel David și a cerut abrogarea legii prim-ministrului Bolojan privind educația: „Învățământul nu se face în online, ci în clase de către educatoare și învățători și profesori muncind împreună cu personalul administrativ, nu plimbându-ne, domnule ministru, și stând în online. Dvs ați dovedit o incapacitate destul de mare în a guverna acest sistem de învățământ. În loc să-i faceți bine, ați ruinat învățământul”.

Ca răspuns la profesorii, care îi cer demisia în stradă, ministrul Daniel David a transmis printr-un comunicat de presă: „Uitându-mă la rezultatele sistemului nostru de educație (ex.: analfabetismul funcțional, abandonul școlar), și eu am adesea impulsul de a solicita demisii în diverse zone de influență din sistemul nostru, dar nu o fac din responsabilitate – știu că trebuie să lucrăm împreună pentru a ne salva (iar apoi pentru a construi spre mai bine) – și din decență – știu că liderii unor astfel de zone nu sunt singurii responsabili. Daniel David a mai arătat că dacă demisia lui ar fi rezolvat situația financiară din domeniile educație, cercetare și a țării, ar fi anunțat-o demult. Grija mea acum – și obligația ca membru al Guvernului – este să ne salvăm din toamnă sistemul și prin asta, alături de reformele din celelalte domenii/sisteme, și țara”, a spus ministrul.   De asemenea, ministrul Daniel David pune noile măsuri luate pe seama lipsei banilor din buget: „Măsurile luate prin Legea nr. 141/2025 sunt necesare, nu dorite, pentru a ne putea proteja din toamnă salariile și bursele. Direct spus, nu mai sunt bani pentru plata salariilor și burselor pentru tot anul!”.

Tia SÎRCA

 

Articolul Profesorii protestează, ministrul Daniel David îi anunță că nu mai sunt bani apare prima dată în ziarulfaclia.ro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *