Locuitorii din satele Șaula, Nearșova și Izvoru Crișului, județul Cluj, vor beneficia de apă potabilă furnizată de Compania de Apă „Someș”, după ce Consiliul Județean Cluj a finanțat, din fondul de rezervă, achiziția și montarea unei noi stații de pompare.
Noua instalație vine să rezolve problemele frecvente de întreruperi și raționalizări cu care s-au confruntat locuitorii în ultimii ani, pe fondul secetei prelungite. Până acum, alimentarea cu apă se făcea prin captarea unor izvoare locale, insuficiente în perioadele de secetă.
„În cursul verii am primit semnale de la cetățenii din Izvoru Crișului că există anumite probleme în alimentarea cu apă, cu multe întreruperi și chiar raționalizări (…). Astfel, împreună cu reprezentanții Companiei de Apă Someș și ai Primăriei Izvoru Crișului, am luat decizia să înlocuim, în regim de urgență, vechea stație de pompare și să conectăm rețeaua locală la cea județeană”, a declarat președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe.
Investiția, în valoare de 84.000 de lei, a presupus achiziția, montarea și punerea în funcțiune a două electropompe automatizate marca Wilo. Noua stație va asigura continuitatea furnizării apei potabile pentru întreaga comunitate din comuna Izvoru Crișului.
Articolul Stație de pompare nouă la Izvoru Crișului. Trei sate vor avea apă potabilă din rețeaua județeană apare prima dată în ziarulfaclia.ro.