April 24, 2025

Inspectoratul Poliției Județene Cluj a deschis dosar penal în cazul tragediei de vineri de la Tarnița. În cauză se fac cercetări in rem pentru ucidere din culpă, urmând să se dea o soluție în funcție de rezultatele expertizei Medico-legale și audierii martorilor.
Precizăm că Anghel Moldovan, în vârstă de 18 ani, din Florești, a murit vineri seara după ce s-a înecat în lacul Tarnita. Din declarațiile martorilor reiese că tânărul se afla în zona cu familia, iar la un moment dat a încercat să traverseze lacul. După câțiva metri parcurși în apă, tânărul nu a mai putut înainta și a dispărut. Martorii spun că înainte de a se scufunda a strigat după ajutor. Doi scafandri ai Salvamont Cluj aflați în zonă au intervenit și au reușit sa-l localizeze pe tânăr pe fundul lacului și să-l scoată la mal. În urma procedurilor de resuscitate, tânărul a fost readus la viață însă în timp ce era pregătit să fie transportat cu elicopterul SMIRD la spital a intrat din nou în stop cardio-respirator și a murit.

Anul trecut, în aceeași zonă, a murit înecat Adrian Lucaciu, în vârstă de 24 de ani, absolvent al Facultății de Educație Fizică și Sport din cadrul UBB. Adrian Lucaciu era cadru didactic la Școala Specială din Huedin iar în 9 Septembrie 2023 se afla pe lacul de la Tarnița împreună cu prietena lui, care se pare a reușit să se salveze.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *