July 20, 2024

Luni, la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal, s-a stabilit programul pentru Superliga României, ediția 2024/2025. Noua ediție a campionatului de fotbal din România va începe pe 13 iulie și se va desfășura până pe 25 mai.

După ce sezonul regulat se termină, primele 6 echipe se vor califica în play-off, acolo unde vor juca într-un sistem tur-retur. Apoi, echipele clasate pe 7-16 se vor întâlni în play-out, într-u sistem tur.

Echipele de pe locurile 7-8 vor disputa baraj, iar învingătoarea întâlnește echipa clasată pe locul 4 pentru un loc în preliminariile Conference League.

CFR Cluj joacă în prima etapă, în Gruia, cu Dinamo, în timp ce U Cluj va debuta , în deplasare, cu FCSB, campioana României! Derby de Cluj, dintre U și CFR va avea loc la începutul lunii august (3/4 august) în etapa a 4-a, pe Cluj Arena!

Programul turului:

Etapa 1 (13-14 iulie)

FCSB – Universitatea Cluj

CFR Cluj – Dinamo București

Farul Constanța – Unirea Slobozia

FC Botoșani – Oțelul Galați

Sepsi – Poli Iași

UTA Arad – Rapid

Hermannstadt – Universitatea Craiova

Petrolul – Gloria Buzău

Etapa a 2-a – 20-21 iulie

Gloria Buzău – Sepsi OSK

Dinamo – Petrolul Ploieşti

Rapid – CFR Cluj

U Craiova – UTA

U Cluj – Hermannstadt

Unirea Slobozia – FCSB

Oţelul Galaţi – Farul Constanţa

Poli Iaşi – FC Botoşani

Etapa a 3-a – 27-28 iulie

Sepsi OSK – Dinamo

Petrolul Ploieşti – Rapid

CFR Cluj – U Craiova

UTA – U Cluj

Hermannstadt – Unirea Slobozia

FCSB – Oţelul Galaţi

Farul Constanţa – FC Botoşani

Poli Iaşi – Gloria Buzău

Etapa a 4-a – 3-4 august

Rapid – Sepsi OSK

U Craiova – Petrolul Ploieşti

U Cluj – CFR Cluj

Unirea Slobozia – UTA

Oţelul Galaţi – Hermannstadt

FC Botoşani – FCSB

Dinamo – Gloria Buzău

Farul Constanţa – Poli Iaşi

Etapa a 5-a – 10-11 august

Sepsi OSK – U Craiova

Petrolul Ploieşti – U Cluj

CFR Cluj – Unirea Slobozia

UTA – Oţelul Galaţi

Hermannstadt – FC Botoşani

Gloria Buzău – Rapid

FCSB – Farul Constanţa

Poli Iaşi – Dinamo

Etapa a 6-a 17-18 august

U Cluj – Sepsi OSK

Unirea Slobozia – Petrolul Ploieşti

Oţelul Galaţi – CFR Cluj

FC Botoşani – UTA

U Craiova – Gloria Buzău

Farul Constanţa – Hermannstadt

Rapid – Dinamo

FCSB – Poli Iaşi

Etapa a 7-a – 24-25 august

Sepsi OSK – Unirea Slobozia

Petrolul Ploieşti – Oţelul Galaţi

CFR Cluj – FC Botoşani

Gloria Buzău – U Cluj

UTA – Farul Constanţa

Dinamo – U Craiova

Hermannstadt – FCSB

Poli Iaşi – Rapid

Etapa a 8-a – 31 august – 1 septembrie

Oţelul Galaţi – Sepsi OSK

FC Botoşani – Petrolul Ploieşti

Unirea Slobozia – Gloria Buzău

Farul Constanţa – CFR Cluj

U Cluj – Dinamo

FCSB – UTA

U Craiova – Rapid

Hermannstadt – Poli Iaşi

Etapa a 9-a – 14-15 septembrie

Sepsi OSK – FC Botoşani

Gloria Buzău – Oţelul Galaţi

Petrolul Ploieşti – Farul Constanţa

Dinamo – Unirea Slobozia

CFR Cluj – FCSB

Rapid – U Cluj

UTA – Hermannstadt

Poli Iaşi – U Craiova

Etapa a 10-a – 21-22 septembrie

Farul Constanţa – Sepsi OSK

FC Botoşani – Gloria Buzău

Oţelul Galaţi – Dinamo

FCSB – Petrolul Ploieşti

Unirea Slobozia – Rapid

Hermannstadt – CFR Cluj

U Cluj – U Craiova

UTA – Poli Iaşi

Etapa a 11-a – 28-29 septembrie

Sepsi OSK – FCSB

Gloria Buzău – Farul Constanţa

Dinamo – FC Botoşani

Rapid – Oţelul Galaţi

Petrolul Ploieşti – Hermannstadt

U Craiova – Unirea Slobozia

CFR Cluj – UTA

Poli Iaşi – U Cluj

Etapa a 12-a – 5-6 octombrie

Hermannstadt – Sepsi OSK

FCSB – Gloria Buzău

Farul Constanţa – Dinamo

FC Botoşani – Rapid

Oţelul Galaţi – U Craiova

UTA – Petrolul Ploieşti

Unirea Slobozia – U Cluj

CFR Cluj – Poli Iaşi

Etapa a 13-a – 19-20 octombrie

Sepsi OSK – UTA

Gloria Buzău – Hermannstadt

Dinamo – FCSB

Rapid – Farul Constanţa

U Craiova – FC Botoşani

U Cluj – Oţelul Galaţi

Petrolul Ploieşti – CFR Cluj

Poli Iaşi – Unirea Slobozia

Etapa a 14-a – 26-27 octombrie

CFR Cluj – Sepsi OSK

UTA – Gloria Buzău

Hermannstadt – Dinamo

FCSB – Rapid

Farul Constanţa – U Craiova

FC Botoşani – U Cluj

Oţelul Galaţi – Unirea Slobozia

Petrolul Ploieşti – Poli Iaşi

Etapa a 15-a 2-3 noiembrie

Sepsi OSK – Petrolul Ploieşti

Gloria Buzău – CFR Cluj

Dinamo – UTA

Rapid – Hermannstadt

U Craiova – FCSB

U Cluj – Farul Constanţa

Unirea Slobozia – FC Botoşani

Poli Iaşi – Oţelul Galaţi

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *