FC Universitatea Cluj a încetat colaborarea cu patru dintre jucătorii care au făcut parte din lotul echipei noastre în sezonul precedent.
Astfel, clubul clujean a anunțat că Dragoș Tescan, Plamen Iliev, Andrei Pițian și Kevin Doukoure, jucători care au ajuns la final de contract, nu vor mai face parte din lotul antrenat de Ioan Ovidiu Sabău pentru sezonul următor.
Dragoș Tescan (24 de ani) a semnat cu FC Universitatea Cluj la începutul sezonului 2021/2022. Atacantul a bifat 47 de meciuri în tricoul echipei noastre în toate competițiile, marcând 10 goluri și oferind trei pase decisive.
Plamen Iliev (32 de ani) a ajuns la ”U” la mijlocul sezonului 2022/2023. A bifat 30 de partide în poarta Universității Cluj.
Andrei Pițian (28 de ani) a fost transferat de clubul nostru la începutul sezonului 2022/2023. Fundașul central a evoluat în 42 de partide pentru ”U”, marcând un gol în partida cu CSM Alexandria din ediția trecută a Cupei României.
Ajuns la ”U” în luna august a anului trecut, Kevin Doukoure (25 de ani) a evoluat în 33 de meciuri în toate competițiile pe parcursul acestui sezon.
”Le mulțumim tuturor pentru munca depusă la “U” și le dorim mult succes în viitor”, a fost mesajul transmis de U Cluj pe pagina oficială a clubului.
În schimb, Gabriel Simion, unul dintre jucătorii de bază în linia de mijloc a Universității în sezonul recent încheiat, a semnat prelungirea contractului cu ”alb-negrii”.
Gabriel Simion a ajuns la FC Universitatea Cluj după startul sezonului 2022/2023, îmbrăcând pentru prima dată tricoul echipei noastre într-un duel cu UTA Arad.
Mijlocașul defensiv în vârstă de 26 de ani a evoluat până acum în 66 de partide pentru ”U” în toate competițiile.